“Best Sailing Yacht Refit” Award goes to NEB Project (02/01/17)

3 NEB built boats place in top two at Porto Cervo! (09/15/16)

NEB Hires New Project Manager: PJ Schaffer (09/15/16)

INTERLODGE wins first three regattas (07/7/15)

Passing of the torch! A proud tradition continues... (06/5/15)

Navatek, NEB announce launch of Sea Blade® 35 (05/29/15)

Iconic New England Design NEB/Zurn 50 Restyled (03/18/15)

Fastest aluminum hull built at NEB (03/13/15)

Botin designed HPR 44 under construction at NEB (03/11/15)

NEB built boats triumph in the 2015 RORC Caribbean 600 (02/26/15)

NEB customer LUPA OF LONDON wins RORC Transat line honors (12/11/14)

NEB launches latest build – new racing yacht RAMBLER (12/10/14)

NEB built and serviced boats 1-2-3 at BBR (08/05/14)

NEB Lowers Inside Storage Pricing (07/18/14)

Newport Bermuda Highlights for NEB Customers (06/30/14)

NEB Customers for Race Prep and Modifications (06/19/14)

NEB built boats breaking records again (06/13/14)

NEB Racing Updates, Spring 2014 (06/06/14)

Mandatory Pre Launch VOC Form (03/26/14)

Newport Bermuda Race prep at NEB (03/13/14)

BELLA MENTE wins line honors in Caribbean 600 (02/26/14)

Winter Social and Work Shop Tour (02/20/14)

NEB built boats return to NEB (09/06/13)

NEB hosts FARR 40 Pre-Worlds Regatta (08/24-25/13)

FARR 40 2013 Pre-Worlds Regatta at NEB (05/13/13)

BELLA MENTE wins IRC Mini-Maxi class in Palma, Spain (05/06/13)

NEB built Tripp 43 returns home (04/30/13)

Zurn 50 – High speed commuter – Launched by NEB (04/08/13)

Another impressive win from the stables of NEB (03/27/13)

NEB's latest launch – ZURN 50 scheduled for launch in April (3/15/13)

BELLA MENTE wins Fort Lauderdale to Key West Race (01/19/13)

NEB built boats find success at Mini Maxi Worlds (09/10/12)

NEB NEWS ARCHIVE

06/30/14: Newport Bermuda highlights for NEB Customers!


NEB Builds



IRC Gibbs Hill Lighthouse Trophy
Class 9

2nd -- Bella Mente (Judel/Vrolijk 72)
3rd -- Caol Ila R (Mark Mills 68)


NEB Customers



IRC St. David’s Lighthouse Division
Class 8

1st -- Stark Raving Mad VII (Swan 601)
2nd -- Kodiak (Reichel Pugh 66)


Class 7
1st -- High Yield (Swan 45)
4th -- King Daddy (Swan 56)


Class 6
2nd -- August West (J-122)

Class 4
1st -- Zoé II (First 40 CR)

ORR St. David’s Lighthouse Division
Class 1

1st -- Actaea (Hinckley B40)

ORR Cruiser Division
Class 12

3rd -- Defiance (Navy 4)

Link to complete results

Congratulations to ALL!